Fotbal v Lípě

Fotbal v Lípě se začal hrát v roce 1935, v tu dobu začali hrát pan Karel Baloun, bratři Fickové, Václav Kučera ze Šmolov a další hráči z okolí. První zápasy se hrály na louce u Michalovských lesů /za nádražím/ a také na pozemku dnešního obecního úřadu /později zde byla postavena četnická stanice/. Kolem roku 1937 se fotbal přestěhoval na hřiště pod školou. Hřiště však na dané poměry bylo krátké a úzké a tak zde bylo možné hrát jenom s devíti hráči. Hráčů bylo celkem dost a tak se většinou střídali, aby si zahráli všichni.

Stabilní mužstvo hrálo v tomto složení:

  • v brance: Miloš Lowl
  • obránci: Miloslav Fejt a Karel Kutlvašr
  • v záloze: Bohumil Šimek, Karel Havelka, Josef Vencovský
  • v útoku /hráli jen 3/: Karel Švec,František Šimek, František Baloun

Vzájemná utkání si hráči zajišťovali sami. Hrálo se vždy v neděli. Hrála se utkání s Herálcem, Břevnicí, Dolním Městem, Plačkovem, Lučicí, Polnou, Humpolcem atd. Památné zápasy s Humpolcem se oba prohrály a mezi hráči vznikla vzájemná potyčka. Pokud bylo po žních a pole byla sklizena , upravilo se provizorní hřiště u nádraží /v místech, kde jsou bytovky/ a byl vždy uspořádán turnaj za účasti Dolního Města, Smrčné, Lučice, Břevnice, ale i Polné a Plačkova. Úroveň hráčů a celková hra byla dobrá, neboť se pravidelně trénovalo 3x až 4x týdně. Všichni hráči na treninky a zápasy obětavě docházeli a protože nebyl tehdy žádný sponzor - mecenáš, který by na činnost oddílu přispíval, hráči si kupovali kopačky, dresy, trenky a také k utkáním na hřiště soupeřů si cestovné vlakem nebo autobusem hradili sami. Na hřišti nebyla žádná kabina a tak si civilní oblečení hráči odkládali jak se dalo, při utkáních většinou u diváků.

Fotbal se hrál až do konce roku 1939 a protože přišla II. světová válka, hodně hráčů odešlo do Německa - byli totálně nasazeni, někteří odešli hrát za B mužstvo Německého Brodu. V době války se hrála česká házená. Hráli František Havelka, Jiří Vašák, bratři Balounové a pohostinsky zde hráli i Lahoda a Berbr z Humpolce. Mužstvo hrálo řádnou soutěž a vedlo si velice dobře. Byla utvořena i mládežnická mužstva, která po válce tvořila základ mládežnické, později dospělé kopané.

S fotbalem se opět v Lípě začalo hned po skončení války v roce 1946 - zpočátku se hrála přátelská utkání, pohárové turnaje a potom řádně organizovaná soutěž. Začalo se hrát ještě pod školou. V té době bylo hráčů dost a postupně se vybudovalo nové hřiště - u nádraží / kde dnes stojí bytovky/. Hřiště bylo vybudované brigádnicky a podíleli se na jeho výstavbě všichni hráci. Později s jeho úpravou a údržbou pomohlo JZD. Hřiště bylo slavnostně otevřeno utkáním s Dolním Městem /přijel jich celý autobus i s harmonikářem, který obstarával kulturní vystoupení/. Další utkání zde sehrálo mužstvo AFK Havlíčkův Brod, ale i Polná, Dobronín a Lučice a byla zde hrána další přátelská a turnajová utkání - s Herálcem, Břevnicí, Rozsochatcem, Pohledem.

V té době tvořilo stabilní jedenáctku toto mužstvo:

  • v brance: Jaroslav Prášek /z Petrkova/
  • obránci: Jaroslav Baloun, František Baloun
  • záložníci: Josef Vencovský, František Baloun, Antonín Tvrdík /z Petrkova/
  • útočníci: Stanislav Baloun,Jan Sedlák /z Okrouhličky/, Jan Prášek /z Petrkova/, Karel Tecl/ze Sv. Kříže/ a Karel Švec /kapitán/, František Pecha

V mužstvu se ale vystřídali i Václav Baloun, Josef Vítek, Bohumil Kubát a František Nimrfondl /oba z Okrouhličky/, Bohuslav Šimek. Z Polné zde hráli na hostování Jaroslav Lowl a Bohuslav Obereitr / pozdější starosta Polné/. V některých utkáních nastoupilo za mužstvo 5 Balounů / 4 bratři - Jaroslav, František, Stanislav, Václav a bratránek František/.

Rovněž žákovské družstvo začínalo svoji kariéru po II. sv. válce. První zápasy sehráli žáci se Šmolovama na hřišti pod školou nebo na návsi ve Šmolovech. Po roce 1950 se již zajíždělo k zápasům do Dobronína, Polné a Lučice a opačně. V těchto zápasech jsme většinou zvítězili. Nejčastěji a rozhodující měrou se na sestavě podílel ročník 1938. Tito hráči Samohel Pavel, Vašíček Jar., Pecha Jindřich, Kučera Josef, Baloun Karel a dále hráli Caska Fr., Grubauer Václav, Vencovský Václav, Maršík Josef i Prokop. Většinou se hrálo v sedmi nebo devíti hráčích. Jen výjimečně v 11. Ke konci žákovských let se hráči uplatnili v družstvu dorostu v Havl. Brodě pod vedením památného pana Tománka.

Od roku 1949 se mužstvo dospělých přihlásilo do řádné soutěže registrovaných mužstev okresu Havlíčkův Brod a bylo zařazeno do okresního přeboru. Soutěž se hrála celoročně - jaro - podzim. Mužstvo hrálo pod hlavičkou SK Lípa. V soutěži hrála mužstva: Herálec, Dolní Město, Vysoká, Lučice, Habry, Šlapánov, Dobronín, Polná, Pohled, Břevnice, Golčův Jeníkov, Rozsochatec a Lípa. Později v této soutěži hrál i Antonínův Důl, RH Šlapánov a po rozpadu AFK Havl. Brod /sestupu z vyšší soutěže/ se vytvořila dvě mužstva Havl. Brodu - Pleas Havl. Brod /hráli zde Zelenka, Chytráček, Čivný ale i Jarda Holík a Honza Suchý/ a Tatran Havl. Brod /Gusta Žák, Zezulák, Bešta, Beránek, Voplakal a další/.

K nejhezčím a nejbojovnějším patřila utkání s Havl. Brodem - Tatran v Lípě prohrál 7:5, Jistra 2:1, ale i utkání s Jiskrou Šlapánov /za kterou později hráli i naši hráči Jiří Petr a Jiří Havelka/. Památné je utkání, které se hrálo ve Šlapánově a protože někteří naši hráči se k utkání nedostavili a nebo nemohli pro zranění hrát - Grubauer, Freudenreich, Fr. Mandl - nastoupilo mužstvo v kombinované sestavě a jenom s 9 hráči - přesto však zvítězilo 7:1 po heroickém výkonu a kdy střelecky zazářili Mirek Lovl a Zdenek Kohout - autoři všech branek.

V této době stabilní mužstvo tvořili:

  • brankař: Stanislav Havel
  • obránci: Jiří Petr, Josef Brož
  • záložníci: Jiří Svoboda /Úsobí/, Jiří Havelka, Josef Freudenreich/Okrouhlička/
  • útočníci: Láďa Mandl, Mirek Lovl, Vlastík Nevole, Míla Grubauer, Karel Švec a Standa Suchý/Puklice/

Později se v brance objevil Jan Růžička /Úsobí/, v obraně Láďa Hauptman, František Mandl, Karel Bouda, Josef Vojáček, Franta Brusman/Okrouhlička/, v záloze Jarda Havel /Úsobí/, Jan Motl /Sv. Kříž/, Jan a Václav Linhartovi/Okrouhličtí Dvořáci/, Zdeněk Kohout, vypomohli ještě i starší hráči Josef Vítek, Bohouš Kubát /Okrouhlička/, v útoku Honza Šimek , Václav Petr /Petrkov/, Josef Sommer /Okrouhlička/, Josef Somr a Karel Ruč /oba Sv. Kříž/, Franta Šimek. V mužstvu hráli i Karel Baloun, Jindra Pecha /hráli potom ještě hodně dlouho/, Olda Bačkovský/Úsobí/, Josef Švec /Michalovice/, Čeněk Likeš, Standa Vencovský a další. Krátký čas za Lípu hráli fotbal i Pavel Samohel, Josef Beránek a Láďa Zajíček, kteří však přešli do Havl. Brodu a věnovali se lednímu hokeji.

K nejdramatičtějším soubojům patřila vždy utkání s Pohledem, Lučicí, Dobronínem, Polnou a Šlapanovem. Mužstvo Lípy se pohybovalo vždy v horní polovině tabulky OP - za Havl. Brodem, Polnou a o další místa 3-5 bojovala s Lučicí a Pohledem.

Když byla na jaře v r. 1948 postavena sokolovna, bylo u sokolovny vybudované nové hřiště, které se zachovalo ve stávající podobě dodnes. Hřiště bylo otevřeno v létě 1948 utkáním s Tatranem Havl. Brod.

SK přešel také pod Sokol a začal hrát pod hlavičkou Sokol Lípa. Do výběru krajské jedenáctky byl vybrán jako nejlepší hráč Josef Freudenreich - aby reprezentoval Jihlavský kraj. V době vojenské základní služby hrál divizi za RH Sušice. Perlička - placený fotbalista profesionál. Míla Grubauer - hrála se utkání i v době žní - rodina soukromě hospodařila - když se jelo k utkání do Dobronína proti Jiskře Dobronín - otec požadoval za jeho uvolnění ze žní náhradu - byl získán p. Hlaváč z Okrouhličky, který ale chtěl 200,-- Kč a tak se v autobuse mezi hráči a diváky tato částka vybrala a Míla Grubauer k utkání jel - odvděčil se a dal 3 branky a Lípa v Dobroníně vyhrála 5:1.

Největším úspěchem fotbalistů Sokola Lípa bylo krajské finále DSO Sokol - Jihlavského kraje v roce 1956, ve kterém se střetli se Sokolem Stařeč /okres Třebíč/. Předtím Lípa porazila /jako vítěz okresu Havl. Brod/ vítěze okresu Humpolec Sokol Čejov 3:1 a vítěze okresu Velké Meziříčí Sokol Křižanov 4:2. Finálové utkání s mužstvem Sokola Stařeč bylo vyvrcholením tohoto turnaje. První utkání bylo hráno v Lípě a po velmi dobrém výkonu celého mužstva Lípa zvítězila vysoko 10:1, ale v odvetě na hřišti ve Starči - které bylo hráno ze strany domácích velice tvrdě, se mužstvu již nedařilo - své zde sehrál i rozhodčí Bouzek z Třebíče, který byl k domácím šetrnější a tak se hrálo na hranici tvrdosti a záludnosti a Lípa prohrála 10:0 a tak se vítězem Jihlavského kraje, který postupoval dál, stalo mužstvo Sokola Stařeč, lepším poměrem vzájemných utkání.

Fotbal se v Lípě hrál i dále, i když s většími potížemi - dojíždění hráčů,zranění některých stabilních hráčů, od mladých hráčů nebyl již takový zájem. Například brankař Suchý dojížděl z Poklic, Lovl z Humpolce, později z Jihlavy atd.

Úspěšně ještě mužstvo odehrálo ročník soutěže 1959-60, májový turnaj v Golčově Jeníkově, ale byla to poslední sezóna a fotbal dospělých se přestal v Lípě hrát až do roku 1972.

Oficiálně byla činnost FO znovuobnovena v roce 1973. 1.1.1973 po dostavbě sokolovny byl pověren výborem TJ Sokol Lípa pan Karel Baloun jako organizační pracovník pro kopanou. Mužstvo dospělých začalo trénovat a přihlásilo se do tehdejší nejnižsí okresní soutěže - III.třídy. Jako nováček soutěže hned po roce vybojovalo první místo v této soutěži a postup do okresního přeboru. Nejčastější sestava v prvním roce soutěže byla následující: Vladimír Zajíček, Josef Doucha, Karel Firon, Miroslav Petr, Jaroslav Havel, Čeněk Jůzl, Josef Brusman, Oldřich Šenk, Ondřej Sakač, Karel Baloun, L. Svoboda. Všech 22 utkání odehrál Josef Brusman na postu záložníka a nejlepším střelcem byl Ondřej Sakač s 21 brankami, dále Karel Firon a L. Svoboda 9, Šenk a Baloun 6, Zdeněk Coufal 5 /hrál jen na podzim/, Brusman 4. Protože dostatek vlastních hráčů nebyl, hráli v Lípě na základě spolupráce s vojenskou posádkou v Havlíčkově Brodě 2-3 vojáci základní vojenské služby.

Protože další úspěchy kopané v Lípě závisely na vlastních hráčích /na nákupy hráčů nebyly finance/, bylo v roce 1974 založeno družstvo žáků a o rok později dorostu. V roce 1976 začalo fungovat i družstvo benjamínků, jelikož však pro tuto kategorii nebyla v té době organizovaná soutěž, zúčastňovalo se pouze turnajů. V roce 1981 byl zájem o fotbal v Lípě takový, že byl vytvořen "B" tým jako rezerva prvního mužstva. Tento počet mužstev se v podstatě udržel až do současnosti. Jako zajímavost je nutno vzpomenout působení "C" mužstva, které si po tři roky ve IV. třídě nevedlo vůbec špatně.

První sezónu v okresním přeboru v letech 1974-75 mužstvo vybojovalo 10. místo a nejčastěji hrálo ve složení: Pavel Vašíček /Albiny/, Miroslav Petr, K. Motl, M. Motl, Č. Jůzl, J. Brusman, A. Kondáš, V. Valyi, Souček, K. Baloun, B. Doucha. Nejlepším střelcem byl Baloun - 9 branek, dále Valyi a K. Motl 6, B. Doucha 5, Kondáš 4. Všechny zápasy odehráli Brusman, Motl K., Motl M. a Kondáš.

V osmdesátých letech se mužstva pohybovala v okresních soutěžích. Jedinou vyjímkou bylo vítězné tažení dorostenců v okresním přeboru v ročníku 79-80 a následné dvouleté působení v I.A třídě dorosteneckých soutěží Východočeského kraje. Dorost z této soutěže nesestoupil, nýbrž se jeho činnost z důvodu nedostatku hráčů pozastavila. Sestava tehdejšího dorostu byla následující: Vencovský Karel, Neuhofer Josef, Koubek Zdeněk, Vencovský Stanislav, Kerbr Pavel, Komůrka Pavel, Bohm Stanislav, Tecl Miroslav, Dočkal Miloš, Baloun Ota, Pecha Jindřich, Dočkal Radek a Sommer Luboš. Na další úspěchy si musel fotbal v Lípě počkat až do devadesátých let, kdy družstvo dospělých vybojovalo postup ze III. třídy až do I.B třídy, kde úspěšně hrálo 3 roky. V tomto období byla obvyklá sestava následující: Karel Vencovský, Josef Kutlvašr, Miroslav Petr, Ondřej Baloun, Josef Fejt, Václav Heřmánek, Pavel Havel, Michal Fejt, Luboš Koubek, Luboš Sommer, Petr Vencovský a Petr Honsa.

Po dvouletém intermezu v OP v letech 96-98, zaviněném hlavně dočasnými odchody klíčových hráčů, se dalo mužstvo opět dohromady a v roce 1998 vybojovalo opět postup do I.B třídy. Ve druhém roce působení v této soutěži se hlavně zásluhou vynikající jarní části soutěže podařilo hráčům vyhrát svoji skupinu a vybojovat přímý postup do I.A třídy. Tohoto historického úspěchu hráči dosáhli v sezóně 2000-01. Během ročního působení se bohužel nepodařilo tuto soutěž pro Lípu zachránit. "B" mužstvo v tomto roce skončilo na pátém místě III. třídy a "C" mužstvo bylo šesté v IV. třídě.

Hned v následující sezóně ovšem "A" tým opět sestoupil do I.B třídy, pěkný úspěch zaznamenalo v sezóně 2000-2001 "B" mužstvo, které skončilo na třetím místě v III. třídě, "C" skončilo čtvrté.

Od sezóny 2001-2002 je C mužstvo zrušené, B skončilo na 12. místě a A mužstvo skončilo na 6. místě v I.B třídě a díky reorganizaci (změna krajů) postoupilo do I.A třídy kraje Vysočina.

V sezóně 2002-2003 jsme I.A třídu pro Lípu udrželi a skončili na 9. místě, B mužstvo skončilo opět 12.

V letošní sezóně se konečně po dlouhé době podařilo dát dohromady kompletní mládežnická mužstva - máme mladší a starší přípravku, žáky a dorost - všechna mládežnická družstva hrají okresní přebor. A mužstvo v současné době poměrně úspěšně bojuje v I.A třídě a s menšími úspěchy si vede B mužstvo ve III. třídě.

Největší úspěchy

  • roční působení v I.A třídě, skupina JIH 00-01
  • 1. místo I.B třída 99-00
  • 3. místo I.B třída 93-94
  • dvouleté působení dorostu v I.A třídě 80-82
  • 1. místo OP muži 97-98
  • 1. místo OP muži 92-93
  • 1. místo OP dorost 79-80
  • 1. místo OP mladší žáci 79-80
  • 3. místo OP dorost 76-77
  • 3. místo III.třída "B" mužstvo 00-01

Aktuální informace o fotbalu v Lípě: www.sokollipa.wz.cz